Zimowe interwencje


Zimowe interwencje

Nie da się ukryć, że przyszła zima, bo od kilku tygodni dostajemy od mieszkańców Opolszczyzny prośby o pomoc zwierzętom. Zgłoszeń jest tak dużo, że nie o wszystkich jesteśmy w stanie informować Was na bieżąco. ?

Pomimo dziesiątek interwencji miesięcznie, mamy wrażenie, że nadal, w szczególności mieszkańcy obszarów wiejskich, traktują swoje zwierzęta jak tanie systemy alarmowe. Wystarczy wziąć psa, przyczepić go do metrowego łańcucha lub zamknąć w malutkim, brudnym kojcu i sprawa załatwiona. Dużo osób zapomina, że zwierzęta to żywe istoty, które TEŻ CZUJĄ. Są samotne, potrzebują akceptacji i pieszczot, doskwiera im brud, zbyt krótki łańcuch, czy brak wody. ?

Przypominamy i wręcz błagamy! Jeśli widzicie, że sąsiad, czy sąsiadka trzyma psa na krótkim łańcuchu, bez wody, w brudzie, to reagujcie! Możesz zacząć od zwrócenia uwagi na złe warunki i prośby o ich poprawy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w ten sposób krzywdzi zwierzęta, przy okazji narażając się na odpowiedzialność karną. Pamiętaj, że to nie Ty powinieneś się wstydzić, ani bać! Jeśli to nie pomoże, zawsze możesz poprosić o pomoc nas, czy organizację, która działa w Twojej okolicy. Możesz poprosić też o pomoc dzielnicowych, coraz więcej z nich jest świadomych w kwestii praw zwierząt i sami mogą interweniować.?

Nasze ostatnie interwencje to dwa starsze psiaki, zamknięte w ciasnym kojcu, pełnym brudu, odchodów i tak okropnego zapachu, że ciężko było wytrzymać. Psy nie posiadały dostępu do wody, ani aktualnych szczepień. Prawdopodobnie w kojcu spędzały całą dobę, choć właścicielka twierdziła, że wypuszcza je regularnie. Po rozmowie z Inspektorami właścicielka w końcu przejęła się losem swoich zwierząt. Zobowiązała się do posprzątania kojca, a także do zapewnienia psom stałego dostępu do świeżej wody. Dodatkowo zobligowana została do naprawy ogrodzenia, aby psy mogły swobodnie biegać po podwórku.

Kolejna interwencja na terenie powiatu opolskiego, to znowu dwa psy. Tu było zdecydowanie czyściej, ale małego kundelka ograniczał krótki łańcuch, który nie miał nawet jednego metra. Właściciel został zobowiązany do wydłużenia łańcucha i poinformowany o konsekwencjach prawnych, w przypadku braku poprawy do czasu następnej kontroli.

Oczywiście wkrótce sprawdzimy, czy właściciele wywiązali się ze swoich zadań. ?‍♂️?‍♀️

 

[wpedon id=”146″ align=”center”]

Categories: